
Już po raz trzeci organizujemy Akcję „WAKACJE DLA RODAKA – edycja III”,
której bezpośrednim celem jest organizacja wakacyjnego pobytu na Warmii i Mazurach dla dzieci i młodzieży – potomków Polaków zesłanych do Kazachstanu przez Sowietów w latach 1937-1941.
Pobyt młodych osób w Polsce będzie stanowić dla nich wielkie przeżycie, które zaowocuje podtrzymaniem polskiej tożsamości. Nasi goście poszerzą swoją wiedzę o kulturze i historii kraju swoich przodków, będą rozmawiać w języku polskim oraz przede wszystkim spędzą czas wśród nas – swoich Rodaków.
Informacje o wydarzeniu:
1. Miejsce pobytu: Nowe Kawkowo koło Olsztyna,
2. Termin: 16.07-05.08.2019 r.,
3. Liczba uczestników: 30 osób, dzieci i młodzież z Kazachstanu, w wieku 12-17 lat,
4. Cele przedsięwzięcia:
– okazanie wsparcia naszym Rodakom z Kazachstanu,
– podtrzymywanie w nich ducha polskości, znajomości języka polskiego i polskiej tradycji narodowej.
Podsumowanie Akcji Wakacje dla Rodaka – edycja III – 16.07- 05.08.2019 r.
Po blisko miesięcznym pobycie w Polsce dzieci i młodzieży z Kazachstanu przyszedł czas na podsumowanie tegorocznej edycji Akcji Wakacje dla Rodaka – edycja III. Wakacje dla Rodaka to akcja patriotyczno-charytatywna polegająca na organizacji wakacyjnego pobytu na Warmii i Mazurach dla dzieci i młodzieży – potomków Polaków zesłanych do Kazachstanu przez Sowietów w latach 1936–1941.
Długo oczekiwany przylot polskiej grupy poprzedzony został wieloma tygodniami przygotowań. Tegoroczne Wakacje trwały od 16.07. do 05.08.2018 i były czasem wypełnionym zwiedzaniem, zabawami, warsztatami, nauką języka polskiego i historii Polski. W Wakacjach uczestniczyło 53 osoby, w tym: 32 osoby z Kazachstanu, 2 osoby z Mołdawii i jedna z Białorusi.
Honorowy patronat nad Akcją Wakacje dla Rodaka – edycja III objęli:
• Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski,
• Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki,
• Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin,
• Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz,
• Starosta Olsztyński Andrzej Abako.
Patronaty medialne sprawowały:
• TVP 3 Olsztyn,
• Radio Olsztyn,
• Radio Plus,
• Gazeta Olsztyńska,
• Gość Niedzielny,
• Warszawska Gazeta.
Akcja Wakacje dla Rodaka – edycja III została współfinansowana w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r., dotacji od Fundacji ORLEN Dar Serca oraz dzięki wsparciu wielu darczyńców i wolontariuszy.
Marzenie naszych przyjaciół z odległego Kazachstanu zaczęło się spełniać dnia 16. lipca 2019 roku, wraz z chwilą wylądowania na polskiej ziemi. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w Polsce. Podczas pobytu dzieci i młodzieży z Kazachstanu w Polsce zrealizowano następujące punkty harmonogramu:
16.07. – Przylot do Polski.
17.07. – Zagospodarowanie, gry i zabawy na zapoznanie się, dyktando i krzyżówka o Polsce.
18.07. – Warsztaty z Pracownią Zielononoga – dzień z rękodziełem: decoupage, malowanie magnesów, ceramika, makrama i słowiańskie lalki motanki, a wieczorem ognisko.
19.07. – Warsztaty z Pracownią Zielononoga – dzień z ekologią: mydełka glicerynowe, hotele dla owadów, recykling butelek, mini ogródki i soki z natury.
20.07. – Warsztaty kulinarne z Pracownią Zielononoga – dzień z dziedzictwem kulinarnym: dzyndzałki z hreczką i zaklepka warmińska oraz danie kazachskie. Uczta na koniec projektu.
21.07. – DZIEŃ W DŹWIERZUTACH i Piknik dla Rodaka nad jeziorem.
22.07. – Spływ kajakowy Łyną.
23.07. – 25.07. – Warsztaty teatralno-muzyczne.
26.07. – DZIEŃ W OLSZTYNIE
27.07. – DZIEŃ W BISKUPCU RESZELSKIM
28.07.- DZIEŃ OSTRÓDZIE zorganizowany przez Panią Senator Bogusławę Orzechowską.
29.07. – Olimpiada, gry terenowe i inne zabawy.
30.07. – Gry i zabawy, dyktando na zakończenie pobytu, pakowanie.
31.07. – 05.08.: WARSZAWA:
– wizyta w Pałacu Prezydenckim i spotkanie z Panem Ministrem Adamem Kwiatkowskim,
– zwiedzanie Warszawy szlakiem Powstańców, godzina „W” na Powązkach, – uczestnictwo w wydarzeniu „Warszawiacy śpiewają (Nie)zakazane piosenki”,
– wizyta w Senacie RP, spotkanie z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim i jego Pracownikami oraz zwiedzanie Senatu z przewodnikami. Podczas spotkania marszałek rozmawiał z dziećmi o ich pobycie w Polsce, wrażeniach, miejscach, które szczególnie im się podobają, uczelniach i studiach. W spotkaniu uczestniczył także Senator Grzegorz Peczkis.
– zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego,
– czas wolny na Starym Mieście oraz przy Pałacu Kultury.
– pamiątkowa sesja zdjęciowa nad Wisłą.
W szeregu warsztatów wyróżnić i podkreślić należy nacisk na naukę języka polskiego i historii, gdzie młodzi Polacy mogli się blisko zapoznać z ojczystym językiem i ojczystymi dziejami.
Bardzo ważnym elementem Wakacji dla Rodaka jest integracja dzieci i młodzieży z Kazachstanu z rówieśnikami z Polski, wspólnie spędzany czas, zakwaterowanie w pokojach, zabawy i nauka, to najlepszy sposób na poznanie kraju przodków i języka ojczystego, a dla dzieci z Polski poznanie trudnej historii zesłań Polaków do Kazachstanu i na Syberię.
Wycieczki do Olsztyna i po okolicznych miejscowościach odbywały się nie tylko typowymi środkami lokomocji, bowiem na uczestników Wakacji czekał również spływ kajakowy. Na liście odwiedzonych miejscowości były również: Dźwierzuty, Biskupiec, Ostróda, Warszawa.
Akcję i wydarzenia jej towarzyszące oprócz relacji na facebook’owym profilu Fundacji można było śledzić w mediach: w gazetach, telewizji oraz na portalach internetowych. Każdego uczestnika Wakacji dla Rodaka uwiecznił też w czasie sesji zdjęciowej fotograf.
Powrót wzbudzał bardzo wiele wzruszeń i równie wiele było podziękowań oraz zaproszeń na następne Wakacje dla Rodaka. Liczymy więc na czwartą edycję akcji, a w oczekiwaniu na następną wizytę w Polsce naszym młodym Rodakom życzymy wszystkiego najlepszego i z całego serca zapraszamy ponownie!
Wszystkie zaplanowane cele przedsięwzięcia zostały osiągnięte, a były to:
• okazanie wsparcia naszym Rodakom z Kazachstanu,
• podtrzymywanie w nich polskości poprzez upowszechnianie znajomości języka polskiego i tradycji narodowych,
• krzewienie kultury języka polskiego,
• pogłębianie więzi pomiędzy środowiskami polskimi,
• integracja społeczności lokalnych z Polakami z Kazachstanu.
• przygotowanie społeczeństwa polskiego na powrót Rodaków z Kazachstanu,
• przygotowanie warunków i stworzenie przyjaznej atmosfery dla powracających Rodaków,
• promocja województwa wśród Polonii zamieszkałej poza granicami Polski.
Serdecznie prosimy o wsparcie tego wydarzenia!
Za wszelką pomoc składamy serdeczne podziękowania.